Katere zimske gume kupiti 2024?
Bliža se čas, ko bomo morali letne zamenjati za zimske gume. Po zakonu morajo biti avtomobili med 15. novembrom in 15. marcem ter v zimskih razmerah izven tega obdobja opremljeni z zimsko opremo. Zimske pnevmatike morajo imeti po zakonu globino 3 mm. V tem članku najdete nekaj nasvetov, na kaj biti pozorni pri nakupu zimskih gum.
Letne gume niso primerne za vožnjo v zimskih razmerah, saj so izdelane iz drugačne zmesi kot celoletne ali zimske gume. Primerne so za razmere nad 7 °C, pod to temperaturo pa otrdijo, zato z njimi ne moremo optimalno voziti.
Kaj pravzaprav so zimske razmere? O njih govorimo takrat, ko se sneg oprijema cestišča oziroma je to zasneženo, zaledenelo ali poledenelo. Če se z letnimi gumami podamo na takšno cestišče, nas lahko hitro zanese. Posebej nevarna je vožnja v klanec, ko lahko avtomobil začne nenadzorovano drseti.
Ključne lastnosti zimskih gum
V nasprotju z letnimi so zimske gume najbolj učinkovite, ko temperatura pade pod 7 °C. Navadno so mehkejše od letnih pnevmatik, njihova tekalna plast pa je primerna za vožnjo na podlagah, ki so suhe, mokre, snežne ali poledenele. Prepoznamo jih po dveh oznakah: 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake) in M+S (blato in sneg).
Po pravilih naj bi zimske gume menjali na vsaka štiri leta, neodvisno od njihove obrabe. Razlog za to je, da postane material po tem času manj prožen, posledično pa se zniža kakovost gum. To je pri zimskih gumah izjemno pomembno, saj je od njih odvisna naša varnost v zimskih razmerah.
Ali lahko zimske gume namestimo že pred 15. novembrom?
Priporočljivo je, da za menjavo gum poskrbite že pred 15. novembrom. Ne glede na dokaj mile dnevne temperature, se lahko ponoči termometer spusti pod 7 °C. Tudi pri nekoliko višjih temperaturah nad mejo 7 °C so vozne lastnosti letnih gum lahko slabe. V novembru, ko so dnevne temperature sicer okrog 15 °C, se lahko iznenada pojavita mraz ali slabo vreme. Če boste gume zamenjali pred 15. novembrom, boste tako z letnimi kot zimskimi vozili približno enak delež leta, zato bo tudi njihova obraba enakomernejša, s tem pa večji izkoristek.
Ali lahko z zimskimi gumami vozimo poleti?
Uporaba zimskih pnevmatik v poletnih mesecih ni prepovedana, vendar morajo imeti minimalni profil 3 mm, kot to velja pozimi. Vendar pa poleti ni priporočljivo uporabljati zimskih gum, saj se takrat hitreje obrabljajo in imajo slabše vozne lastnosti.
Ali lahko pozimi uporabljamo letne gume z verigami?
Na večini avtomobilov, tovornjakov in športnih terencev lahko uporabljamo snežne verige. Te lahko močno izboljšajo oprijem na ledu in snegu. Verige lahko namestimo na letne gume, vendar zgolj kot začasno rešitev.
Kdaj nam pravzaprav pridejo prav? Ena od situacij je vožnja v smučarsko središče, kjer je hladnejša klima od območja, kjer sicer vozite. Če se peljete na smučanje v tujo državo, preverite tamkajšnjo zakonodajo, ki morda zahteva zimske gume ali pa prepisuje snežne verige. Predpisi določajo tudi to, pri kakšni debelini snežne odeje lahko uporabljamo verige, saj lahko poškodujejo cesto.
Snežne verige morate znati pravilno namestiti in uporabljati, zato je priporočljivo predhodno opraviti nekaj vaje. Preverite tudi, če je vaše vozilo sploh primerno za uporabo verig. Imejte v mislih, da boste morali z verigami voziti počasi in umirjeno, brez sunkovitih premikov, npr. hitrega pospeševanja ali zaviranja, s hitrostjo maksimalno 50 km/h.
Homologacijski kartonček
Pomembno je, da pri nakupu zimskih pnevmatik izberete gume dimenzij, ki ustrezajo vašemu vozilu. Katere so primerne dimenzije, boste izvedeli ob pregledu svojega homologacijskega kartončka. Pozor: večja terenska vozila, SUV in športni avtomobili imajo ob nakupu navadno večje gume. Vendar pa to še ne pomeni, da morate izbrati zimske gume enakih dimenzij. Priporočamo vam, da preverite ponudbo zimskih gum glede na različne dimenzije in se tako odločite za tiste, ki se vam najbolj splačajo. Najpogostejša dimenzija zimskih gum je 205/55 R16 – v tej kategoriji se nahaja na tisoče različnih modelov pnevmatik različnih proizvajalcev.